Slideshow title 1::Description Slideshow title 2::Description Slideshow title 3::Description Slideshow title 4::Description

Strona główna

Narodowe Czytanie w SP6

Utworzono: poniedziałek, 16 wrzesień 2019

13 września 2019r. uczniowie z klas V, VI i VIII oraz rodzice i zaproszeni goście wzięli udział w zorganizowanym w naszej szkole Narodowym Czytaniu. W tym roku Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele Polskie. Były to: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków(ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. Narodowe Czytanie w Szóstce zostało poprzedzone krótkim wprowadzeniem na temat historii oraz idei tej ogólnopolskiej akcji społecznej, potem zaś fragmenty utworów czytali uczniowie, rodzice i nauczyciele. Klasa V czytała „Katarynkę”, klasa VI „Dobrą panią”, zaś klasa VIII nowelę „Dym”. Czytanie każdego utworu poprzedziła zwięzła biografia o autorze i prezentacja zdjęć sylwetki literata. Tegoroczny wybór tekstów wskazuje na to, iż wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Dziś teksty te uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii. Cieszymy się, że mogliśmy się przyłączyć do tej pięknej inicjatywy, bo czytanie polskiej literatury narodowej jest przejawem patriotyzmu.

 • DSC_0001
 • DSC_0002
 • DSC_0003
 • DSC_0004
 • DSC_0007
 • DSC_0009
 • DSC_0010
 • DSC_0011
 • DSC_0012
 • DSC_0015
 • DSC_0018
 • DSC_0019
 • DSC_0020

 

Copyright 2011 Narodowe Czytanie w SP6. Szkoła Podstawowa nr 6 w Tarnobrzegu
Joomla templates 1.7 by Hostgator