wtorek, 19 marca 2024

Imieniny:  Józefa, Bogdana

WOJSKOWI
6 kawalerów Krzyża Virtuti Militari:

Major Józef Rawski (1893-1975 r.) – odznaczony za czyny bohaterskie w czasie I wojny światowej. Autor wielu dzieł dotyczących historii rodzinnego Miechocina i powiatu tarnobrzeskiego: „Historia Miechocina i okolicy” – 1955 r. ”Podział archidiakonatu sandomierskiego”- 1958 r. ,

„Studium nad zaludnieniem południowej części Ziemi Sandomierskiej w poł. XIV w.” – 1965 r. i innych. Spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Plutonowy Jan Stala  (1899 -1973 r.) – odznaczony za odwagę na froncie bolszewickim. Pochowany na miejscowym cmentarzu.

Sierżant Julian Turbak ( 1900 -1972 r.) – absolwent szkoły podoficerskiej w Przemyślu, odznaczony za bohaterski czyn na polu pod Klepaczami 1920 r. Spoczywa na miejscowym cmentarzu.

Porucznik Stanisław Zych ( 1913 -1939 r.) – ukończył szkołę podchorążych w Jarosławiu, odznaczony za czyny bohaterskie w czasie najcięższej walki z hitlerowskim najeźdźcą pod Górami Borowskimi, gdzie poległ i został pochowany.

Kapitan Jan Tracz (1891-1920 r.) – odznaczony za bohaterski czyn w walce z Moskalami pod Kuklami na Wołyniu. Tworzył Legiony Polskie. Dowodząc batalionem złożonym z samych ochotników poległ w walce z bolszewikami w okolicach Łomży.

Starszy Sierżant Ludwik Misiak (1913 -1939 r.) – oddał życie za Ojczyznę w czasie II wojny światowej

i wielu innych, którzy ofiarowali swoje życie ojczyźnie.

DZIAŁACZE SPOŁECZNI

Krysa Jan ( 1892 -1983 r.) poseł II Rzeczypospolitej Polskiej dwóch kadencji, członek Rady Naczelnej Stronnictwa Ludowego.

Frankiewicz Jan ( 1860 – 1935r.) – założyciel tarnobrzeskiej Kasy Spółkowo – Pożyczkowej, członek Rady Państwowej z ramienia Stronnictwa Ludowego. Kandydat do Rady Państwa z 1900 r.. Działacz budowy tarnobrzeskiego pomnika Bartosza Głowackiego.

Stala Stanisław ( 1871 – 1924 r.) – założyciel Kasy Stefczyka w Tarnobrzegu i Kółka Rolniczego w Miechocinie.

Turak Jan ( 1873 -1954 r.) – skarbnik Rady Parafialnej w okresie odbudowy kościoła zabytkowego w Miechocinie.

Zych Tadeusz ( ur. 1960 r.) historyk, absolwent KUL, Prezes Tarnobrzeskiego Towarzystwa Historycznego, przewodniczący Rady Miasta Tarnobrzega, nauczyciel LO i wykładowca PWSZ w Tarnobrzegu. Autor wielu publikacji.

Stępak Waldemar ( ur. 1973 r. ) – absolwent UMCS, mgr historii, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Tarnobrzegu, wieloletni przewodniczący osiedla Miechocin i radny miasta Tarnobrzega, autor publikacji historycznych.

NAUCZYCIELE

Wilk Jan ( 1882 – 1938 r.) – mgr prawa, kurator oświaty na Polesiu, autor pierwszej monografii Tarnobrzega i Pułtuska

Orzeł Bronisława ( 1911 –2003 r.) – wybitny pedagog tarnobrzeskiego liceum, przyjaciel młodzieży odznaczony honorowym medalem „Sigilium Civis Virtuti”

i wielu innych , którzy swoje siły poświęcili na krzewienie wiedzy i kultury w różnych rejonach kraju, pamiętając o swojej małej ojczyźnie.

ARTYŚCI PLASTYCY

Tracz Stanisław (1897 -1940 r.) – artysta rzeźbiarz, autor wielu nagrodzonych prac

Kozioł Dorota – absolwentka polonistyki rzeszowskiej WSP, redaktor naczelny tygodnika „Siarka”. Poetka – autorka tomiku „Podróż do Twoich Rąk” i innych. Malarka tematyki religijnej. „Drogi Krzyżowe” w rzeszowskich kościołach i w Ambahikily na Madagaskarze.

Szlęzak Jan ( ur. 1943 r.) – absolwent Liceum Sztuk Plastycznych i krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Twórca wielu nagrodzonych dzieł. Ceniony plastyk miasta Tarnobrzega

Wincenty Buras – artysta ludowyi wielu innych